Co możesz zrobić – osoby prywatne
Każdy z nas ma ogromny wpływ na eliminację niewolniczej pracy dzieci. Co prawda nie ma jednej magicznej recepty pozwalającej osiągnąć cel, ale wiele drobnych kroków każdej/każdego z nas sumuje się na ogromną zmianę z zakresie poszanowania praw dzieci do ochrony przed wyzyskiem.
Poniżej podajemy wiele aktywności i propozycji codziennych zmian. Mimo, że ich liczba może przytłoczyć, zachęcamy, żeby na początek wybrać jedną, dwie lub trzy propozycje, od których zaczniesz wprowadzanie do swojego życia zmian nawyków. Tzw. “baby steps” (czyli koncepcja “małych kroków”) jest bardzo skuteczna. Kilka tygodni po wprowadzeniu jednego rozwiązania, można podjąć kolejne wyzwanie, potem kolejne, i tak dalej. Każdy, nawet niewielki krok przyczynia się do eliminacji niewolniczej pracy dzieci.
A jeśli masz jakieś pytania czy wątpliwości – napisz do nas (prawadziecka@goandact.org). Chętnie porozmawiamy z Tobą na temat ochrony dzieci przed wykorzystywaniem komercyjnym.

- I. Propozycje zmian w obszarze odpowiedzialnej konsumpcji:
[Elektronika]
– Dbajmy o swój sprzęt elektroniczny i starajmy się go wymieniać jak najrzadziej. Będzie to nie tylko z korzyścią dla samych dzieci, ale i dla planety.
– Kupujmy sprzęt używany. Częsta rotacja elektroniki sprawia, że wiele używanych, a wciąż sprawnych urządzeń nie zyskuje szansy na drugie życie.
– Przed zakupem nowego sprzętu sprawdźmy, czy do jego produkcji nie były na którymś etapie angażowane dzieci i/lub czy dana marka jest etyczna (na przykład na stronie ekonsument.pl).
– Poszukajmy typowo etycznych alternatyw. To trudne, bo jeszcze niewiele firm w tej branży stawia na etyczne rozwiązania, ale są już pionierzy w tym temacie (ciekawym przykładem jest marka Fairphone).
– Utylizujmy właściwie elektrośmieci.
[Produkty spożywcze]
– Kupujmy produkty z certyfikatem Fairtrade lub produkty etycznych marek (np. Oxfam Fair Trade).
– Jeśli nie ma możliwości zakupu produktów certyfikowanych, warto sprawdzić, czy w kraju, gdzie dany towar został wyprodukowany, do pracy przy jego tworzeniu wykorzystywane są dzieci. (Takie informacje można znaleźć na przykład w serwisie ekonsument.pl)
– Wybierajmy lokalne, polskie produkty – wyroby cukiernicze bez czekolady, owoce, kisiele. To świetna alternatywa dla produktów zawierających kakao.
[Ubrania]
– Wspierajmy marki, które są fair. Możemy sprawdzić, czy dana marka jest etyczna w specjalnych porównywarkach, np. Fashion Checker.
– Kupujmy mniej – warto rozważyć ograniczenie zakupów odzieżowych do niezbędnych i ponadczasowych krojów, które łatwo będzie ze sobą zestawić.
– Używane ubrania są modne, a wybierając odzież z drugiej ręki nie tylko nie przyczyniamy się do łamania praw dziecka, ale i wspieramy środowisko.
Uwaga: Szczególnie polecamy nasz charytatywny e-sklep – second-hand Na dobrą sprawę. Zysk ze sprzedaży przeznaczany jest naszą Fundację Go’n’Act, m.in. na realizację projektów mających na celu ochronę praw dziecka – w tym na niniejszą kampanię “Dzieciom dzieciństwo. STOP pracy dzieci”

- II. Inne pomysły na eliminację zjawiska pracy dzieci:
– Edukujmy się. Każda zmiana zaczyna się od tego, że dowiadujemy się, że problem w ogóle istnieje. Zachęcamy do dokładnej lektury niniejszej strony, strony naszej drugiej kampanii “Podróże a prawa dziecka” i innych naszych publikacji dostępnych tutaj.
– Szerzmy świadomość na temat problemu pracy dzieci. Zachęcamy do informowania znajomych o naszej kampanii “Dzieciom dzieciństwo. Stop pracy dzieci”, szczególnie o sposobach eliminacji tego zjawiska.
– Podpisujmy petycje związane z ochroną praw dziecka. Część z nich publikujemy na naszych social mediach (na FB i IG). Sporo znajdziesz na stronie Amnesty International czy na stronie change.org.
– Reagujmy, jeśli jesteśmy bezpośrednimi świadkami wykorzystywania dzieci do pracy, bez względu na to, czy dzieje się to w Polsce (na przykład w formie zmuszania dzieci do żebractwa – tutaj nasz poradnik) czy w po drugiej stronie świata (na przykład w formie angażowania dzieci w świadczenie seksualnych – tutaj nasza lista telefonów alarmowych w większości krajów globalnego Południa, gdzie można zgłosić wykorzystywanie dzieci.
– Wspierajmy finansowo wybraną organizację działającą na rzecz praw dziecka. Profesjonalnie działające organizacje pozarządowe z odpowiednim doświadczeniem grają ogromna rolę w budowaniu świata, z którym prawa każdego dziecka są znane i szanowane. (Oczywiście polecamy siebie. 🙂 Tutaj informacje, jak można nas wesprzeć. A tutaj informacje o naszej Fundacji.)
Alicja Kosińska, Magdalena Szymańska Wybrane prawa zastrzeżone na rzecz UTWÓR JEST DOSTĘPNY NA LICENCJI CREATIVE COMMONS 4.0 (CC BY-NC-ND 4.0)